​​ 

AYVACIK ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ


Ayvacık Orman İşletme Müdürlüğü 1969 yılında kurulmuş olup Çanakkale İli Ayvacık, Ezine ve Bozcaada İlçelerini kapsamaktadır. 159242,4 ha. Sorumluluk alanına sahip İşletme Müdürlüğümüzün %38,3’ünü (60984,9 Ha.) Ormanlık Alanlar; %61,7’sini (98227,5 Ha.) ise Açıklık Alanlar oluşturmaktadır. Toplam Ormanlık alanın % 48,8’i (29785,0 Ha.) Normal Koru,% 51,2 ‘si ise ( 31199,9 Ha.) Bozuk koru niteliğindedir.

Ayvacık Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde Ayvacık, Baharlar, Ezine, Güzelköy, Kaleyeri ve Küçükkuyu Orman İşletme Şeflikleri ve 1 adet fidanlık şefliği bulunmaktadır.

İşletme Şefliklerimizden Ayvacık, Baharlar Güzelköy Orman İşletme Şefliklerinin kuruluş merkezi Ayvacık ilçesi; Ezine, Kaleyeri ve Fidanlık şefliklerinin kuruluş merkezi  Ezine İlçesi; Küçükkuyu Orman İşletme Şefliğinin kuruluş yeri ise Küçükkuyu beldesidir.

 
AYVACIK.jpg


 

TOPOĞRAFİK YAPI VE İKLİM DURUMU: 

Ayvacık Orman İşletme Müdürlüğü ağırlıkla Marmara Bölgesinin güneybatı ucu ile kısmen kuzey ege’nin kuzey ucunu kapsamaktadır. Doğudan Bayramiç ve Edremit Orman İşletme Müdürlükleri, Kuzeyden Çanakkale Orman İşletme Müdürlüğü ile komşu olup Güney ve Batı sınırları Ege Denizi ile çevrilidir. Ülkemizin Ege Denizinde bulunan iki adasından Bozcaada da İşletme Müdürlüğümüz hudutları dâhilinde yer almaktadır.

Ayvacık Orman İşletme Müdürlüğünde ki ormanlarımızda Akdeniz İklim Tipinin karakteristik bitki örtüsü bulunmaktadır.​

PERSONEL DURUMU:

Ayvacık Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde 1 İşletme Müdürü, 1 İşletme Müdür Yardımcısı, 6 İşletme Şefi, 1 Sayman, 1 Sözleşmeli Avukat,  10 Memur, 4 Sözleşmeli Memur, 8 Orman Muhafaza Memuru, 7 Sözleşmeli Orman Muhafaza Memuru  21 Daimi İşçi, 39 Mevsimlik İşçi olmak üzere 97 personel çalışmaktadır.